Tí prispôsobiví neprispôsobiví ?

Autor: Erika Škottová | 21.11.2013 o 13:40 | (upravené 21.11.2013 o 13:55) Karma článku: 3,90 | Prečítané:  254x

Určite sa Vám dostalo do uší s akým nadšením sa presťahovalo päťsto Rómov do pre nich novovybudovaných bytov. Dostali k dispozícií sto nájomných jednotiek za 3,6 milióna eur. To je len jedna z výhod, ktorou je táto menšina vo výhode k ostatnému obyvateľstvu Slovenskej republiky. Pýtam sa. Do kedy to bude zvyšok Slovenska trpieť?

 

Viem, táto otázka trápi mnohých z nás, no najmä ľudí žijúcich v ich bezprostrednej blízkosti. Príkladom som ja samotná, moji kamaráti, blízky, priatelia z kútov Slovenska, kde sa s touto menšinou stretávajú deň čo deň a stále si kladú tú istú otázku: Kedy sa to zmení? Kedy sa zmení rozdávanie bytov, ktoré aj tak, chtiac či nechtiac, časom skončia ako tie predošlé, zničené od spodu nahor, neschopné ani len priemerného bývania.

Vezmime si za príklad Spiš. Rómovia dostali nové bývanie (keďže to ich staré vyzeralo ako „banícke stanovisko", postavené opevnenia z dreva na malo prevýšenom vŕšku alebo rovine, v blízkosti potoka, lesa alebo niekde za obcou. To sú obydlia neschopné akéhokoľvek civilizovaného žitia. Pochopiteľne, získali nové domovy, no pod zárukou, že tie staré upracú, resp. upravia pozemky, na ktorých stáli. A ako to skončilo? Spoluobčania v kľude presťahovaní, šťastní a ich staré príbytky sú tam ako boli, nezmenené. Niečo sa však predsa v „ex osade" zmenilo. Chatrče ubudávajú, no nie preto, že sa obyvatelia rozhodli za sebou poupratovať, ale kvôli tomu, že si zo svojich starých domov robia zásoby dreva na zimu. Na túto skutočnosť neviem inač reagovať ako smiechom.

To, čo mnohí nechápu, je prosté. Ako je možné, že niektorí sú civilizovaní, vedia sa správať, pracujú, deti im chodia do škôlky či školy, chcú poriadne žiť a neničiť náš malý, no krásny štát. A naopak sú tí neprispôsobivý, ktorý robia pravý opak- žijú v „lomoch", nedávajú deti do škôl, nerešpektujú nič čo sa ich osobne netýka. Veď predsa sú to jedni a tí istí ľudia. Čo sa stalo, že tí to vedia a tí druhí nie? Veď je u nás toľko pozitívnych príkladov, ktoré jasne dávajú najavo, že žiť či bývať lepšie nie je len o dotovaní štátom, ale aj snahou byť spoločnosti prospešní. Čo im v tom bráni? Neverím, že sú zlí tí, ktorí ich do práce nechcú, ktorí im pomôžu, keď to potrebujú, je to ich práca bez rozdielu priezviska. To oni, oni sú tí, ktorí majú predsudky, neboja sa pracovať, oni pracovať nechcú, je pohodlnejšie sedieť doma alebo v Tipsporte a o nič sa nestarať. Veď štát sa postará. Áno, postará sa, no len do kedy? Stále je viac tých ľudí, ktorým prekáža pracovať na niekoho, kto si to necení, ktorý sa ani málom nesnaží. Ale sú zlí, dokumentmi odsúdení za rasizmus.

Vziať si za príklad Francúzsko či Veľkú Britániu? To nejde. My sami sa musíme s touto situáciou popasovať, sami ako vieme a ako sme schopní. Francúzi či Briti, to sú veľmoci, s ktorými sa MY nemôžeme porovnávať. Tak ako sa obec Spišský Hrhov nemôže porovnávať s Rimavskou Sobotou či Košicami a predsa sa jej podarilo to, čo sa inde na Slovensku nepodarilo. Tu väčšina občanov žije v rovnováhe, pracujú a nie sú medzi nimi žiadne rozdiely, dokonca deti (rómske alebo nie) majú piatkové čítania pri rozprávkach a sú spokojné, to, že prichádza víkend, to je nepodstatné. A dospelí? Tí prichádzajú na to, že vlastne zarobené peniažky sú nad zlato...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?